Kovos menai

Kovos menai yra neatskiriama kuksando dalis. Pratybose mes mokomės kovos menams reikalingų žingsnių, įvairiausių smūgių ir gynybos veiksmų, kurie vėliau jungiami į darnų ir estetikai patrauklų judesių derinį. Tokios pratybos stiprina vidaus organus, yra naudingos raumenims, kaulams, odai, kraujotakai ir kt.

Šią kovos menų sistemą meistras Jin Mok perėmė iš savo tėvo – Didžiojo mokytojo Chung San. Vadinasi, šis mokymas turi gilias istorines šaknis.

Kovos menų būtinumas kuksando praktikoje turi stiprų teorinį pagrindą. Meistras Jin Mok sako, kad žmogus turi dvi jėgų rūšis, rodančias, kiek jis yra sukaupęs energijos ki. Vidinė jėga nusako visiškos ramybės būseną, kai kaupiama išsiskaidžiusi energija. O išorinę jėgą ugdo kovos menai, kurių tikslas yra fiziniu lavinimu stiprinti vidinę jėgą.

Taigi vidinė ir išorinė jėgos papildo viena kitą.

„Kuksando praktikoje pasitaiko dienų, kai neišeina susikaupti arba šiaip niekas nesiseka. Kūnas turi savo natūralų ritmą, ir jeigu jau taip nutinka, kad niekas nešeina, reikia tokią situaciją priimti natūraliai“

— Kuksando meistras Jin Mok