Kovos menai

Kovos menai yra neatskiriama kuksando dalis. Pratybose mes mokomės kovos menams reikalingų žingsnių, įvairiausių smūgių ir gynybos veiksmų, kurie vėliau jungiami į darnų ir estetikai patrauklų judesių derinį. Tokios pratybos stiprina vidaus organus, yra naudingos raumenims, kaulams, odai, kraujotakai ir kt.

Šią kovos menų sistemą meistras Jin Mok perėmė iš savo tėvo – Didžiojo mokytojo Chung San. Vadinasi, šis mokymas turi gilias istorines šaknis.

Kovos menų būtinumas kuksando praktikoje turi stiprų teorinį pagrindą. Meistras Jin Mok sako, kad žmogus turi dvi jėgų rūšis, rodančias, kiek jis yra sukaupęs energijos ki. Vidinė jėga nusako visiškos ramybės būseną, kai kaupiama išsiskaidžiusi energija. O išorinę jėgą ugdo kovos menai, kurių tikslas yra fiziniu lavinimu stiprinti vidinę jėgą.

Taigi vidinė ir išorinė jėgos papildo viena kitą.

„Jeigu dandžionas kvėpavimas yra atliekamas teisingai, visi kūno vidaus organai automatiškai atsipalaiduoja. Tačiau, jeigu kūnas yra pakirstas rimtos ligos, užsiimti praktika tikint vien tik dandžiono kvėpavimo jėga negalima. Jeigu žmogus labai serga, jam nepavyks teisingai kvėpuoti, o jeigu jis bandys viską atlikti per prievartą, tai gali baigtis labai blogai“

— Kuksando meistras Jin Mok