Kovos menai

Kovos menai yra neatskiriama kuksando dalis. Pratybose mes mokomės kovos menams reikalingų žingsnių, įvairiausių smūgių ir gynybos veiksmų, kurie vėliau jungiami į darnų ir estetikai patrauklų judesių derinį. Tokios pratybos stiprina vidaus organus, yra naudingos raumenims, kaulams, odai, kraujotakai ir kt.

Šią kovos menų sistemą meistras Jin Mok perėmė iš savo tėvo – Didžiojo mokytojo Chung San. Vadinasi, šis mokymas turi gilias istorines šaknis.

Kovos menų būtinumas kuksando praktikoje turi stiprų teorinį pagrindą. Meistras Jin Mok sako, kad žmogus turi dvi jėgų rūšis, rodančias, kiek jis yra sukaupęs energijos ki. Vidinė jėga nusako visiškos ramybės būseną, kai kaupiama išsiskaidžiusi energija. O išorinę jėgą ugdo kovos menai, kurių tikslas yra fiziniu lavinimu stiprinti vidinę jėgą.

Taigi vidinė ir išorinė jėgos papildo viena kitą.

„Kai žmogus gimsta, jis yra tobulas, tačiau po truputį jis tampa kategoriškas, formuojasi jo asmenybė ir galiausiai augančios emocijos ir ambicijos apsunkina kūną ir širdį. Kvėpavimas taip pat po truputį kyla aukštyn ir dėl to menksta žemutinis dandžionas. Kvėpavimas sunkėja, kai žmogus ima kvėpuoti krūtine, o kai kvėpavimas užkyla iki kaklo ir sutampa su širdies ritmu, žmogus miršta per tris dienas“

— Iš meistro Jin Mok knygos